Packshot Szczecin – kilka słów o naszym studio 

 

Packshot Szczecin / Dyha studio to przestrzeń w centrum Szczecina, w której wykonujemy wysokiej jakości zdjęcia typu packshot, działamy kreatywnie na polu fotografii reklamowej a także organizujemy sesje wizerunkowe. Współpracujemy z wieloma firamami z całej Polski, a także lokalnymi przedsiębiorstwami – stąd tytuł artykułu packshot Szczecin. 

 

 

Czym jest dobrze wykonany packshot 

 

Zdjęcie typu packshot to zazwyczaj fotografia pojedynczego produktu wykonana na jednolitym tle, lub odseparowana od tła w taki sposób, że można je dowolnie zamieniać. To bardzo popularne i wygodne rozwiązanie dla sklepów internetowych, czy katalogów produktów.  Z założenia jest to bardzo prosta fotografia, która ma w jak najwierniejszy sposób pokazać produkt.

 

Ważne jest, aby packshot w rzeczywisty sposób przedstawiał kolor i kształt przedstawianego przedmiotu, a perspektywa była dobrana w taki sposób, aby nie zaburzała proporcji pomiędzy poszczególnymi elementami fotografowanego obiektu. Krótko mówiąc odbiorca zdjęcia musi mieć jak najbardziej wierne odzwierciedlenie rzeczywistości.

 

Z drugiej strony fotografia typu packshot ma na celu sprzedaż produktów, w związku z tym zdjęcia musza być atrakcyjne wizualnie, dobrze i ciekawie oświetlone i zachęcać do zakupu. Fotografie, gdzie wierne przedstawienie produktu połączone jest z jego atrakcyjnym wyglądem możemy nazwać dobrą fotografią typu packshot.  

 

Seria zdjęć, czyli dlaczego ważna jest spójność 

 

Fotografując produkty, rzadko mamy do czynienia z jednym przedmiotem. Zazwyczaj wykonujemy większą ilość zdjęć serii produktów o podobnych właściwościach. Ważne jest aby zdjęcia oferowanych w sklepie internetowym produktów były spójne pod względem oświetlenia, skali i obróbki kolorystycznej. Dzięki temu potencjalny klient ma poczucie wiernej reprodukcji oferowanych towarów, a strona internetowa, czy katalog produktu, który zachowuje spójność wygląda po prostu profesjonalnie. 

 

W naszym studio dbamy o spójność zarówno na poziomie pojedynczej sesji, jak i na poziomie stałej współpracy. Dla pierwszej sesji ustalamy dokładnie kąt widzenia, ogniskową obiektywu oraz ustawiania każdej z lamp, w taki sposób, aby produkty wyglądały możliwie jak najbardziej atrakcyjnie. Po sesji zapisujemy wszystkie ustawienia (wraz z rysunkami i zdjęciami backstage) i pliki z tymi informacjami trafiają do katalogu klienta. Dzięki temu przy kolejnym zleceniu jesteśmy w stanie odtworzyć dokładnie takie same warunki i parametry aparatu.

 

Proces tworzenia fotografii typu packshot w naszym studio w Szczecinie 

Analiza produktów 

 

Sesje każdej serii zdjęć zaczynamy od dokładnej analizy produktów. Interesują nas przede wszystkim ich kształt, faktura powierzchni oraz sposób, w jaki produkty odbijają, pochłaniają lub załamują światło. Na tym etapie ustalamy z jakiej perspektywy najlepiej pokazać produkt, aby na zdjęciu przedstawić jego realny kształt, który pozostanie też atrakcyjny dla oka.  

 

Packshot – schemat oświetlenia 

 

Następnie przechodzimy do tworzenia ogólnego schematu oświetlenia. Ogólny schemat oświetlenia jest tworzony na potrzeby całej sesji. Zawiera on wszystkie informacje dotyczące ustawienia lamp, użytych modyfikatorów światła, materiału użytego jako podłoże, materiału użytego jako tło, dokładnych parametrów aparatu, oraz kąta i odległości z jakiej fotografowany jest obiekt. Większość z tych elementów pozostaje niezmienna podczas całej sesji i podczas kolejnych realizacji dla jednego klienta. 

Jednak w związku z tym, że nawet przy bardzo podobnych produktach występują drobne różnice (inny kształt, inna faktura powierzchni, inny kolor itd..), to do ogólnego schematu oświetlenia podczas poszczególnych zdjęć wprowadzamy drobne modyfikacje. Modyfikacje te są zazwyczaj kosmetyczne i nie zniekształcają ogólnej koncepcji na sesję. 

 

Wierne odzwierciedlenie koloru 

 

Kolejnym etapem naszej pracy, jest dokładny pomiar balansu bieli i stworzenie profilu kolorystycznego dla ustalonego ogólnego schematu oświetlenia. Za pomocą specjalnej tablicy zawierającej wzorce barw tworzymy cyfrowy profil, który ma na celu jak najwierniejsze odzwierciedlenie kolorów z uwzględnieniem użytego światła. Dzięki temu zdjęcia, które oddajemy naszym klientom mają wiernie zachowana kolorystykę. Packshot Szczecin

 

Przygotowanie produktów 

 

Przed wykonaniem zdjęć każdy produkt musimy rozpakować, dokładnie wyczyścić ze wszelkich, nawet najdrobniejszych pyłków, czasami musimy usunąć metki, banderole, czy inne zbędne elementy. Przed sesją zawsze konsultujemy z klientem, na ile możemy ingerować w produkt. Produkty szklane, metalowe, czy plastikowe należy dokładnie wytrzeć aby pozbyć się odcisków palców, które są bardzo dobrze widoczne na błyszczących powierzchniach. Tak przygotowany produkt trafia przed obiektyw. 

 

Fotografowanie produktów 

 

Dzięki dobremu przygotowaniu oświetlenia i produktów, sam proces fotografowania jest szybki i przyjemny. Jeżeli produkty są do siebie podobne, wystarczy tylko układać produkty dokładnie pod takim kątem, jaki został ustalony w pierwszych etapach pracy. Czasami wprowadzamy drobne korekty oświetlenia. Są one niezbędne, ponieważ czasami nawet bardzo podobne produkty potrafią w inny sposób odbijać lub absorbować światło. 

 

Postprodukcja zdjęć produktowych 

 

Kiedy materiał z sesji zdjęciowej trafia na dysk komputera przechodzimy do jego obróbki. W pierwszej kolejności nanosimy wspomniany wcześniej profil kolorystyczny, następnie globalnie na wszystkich zdjęciach ustawiamy podstawowe parametry takie jak jasność, kontrast czy nasycenie kolorów. W kolejnym etapie każdy produkt na zdjęciu czyścimy z niedoskonałości materiału i wszelkich pyłków, których nie udało usunąć się wcześniej. Na tym etapie poprawiamy też takie elementy jak krzywo naklejone etykiety. Uzupełniamy niedoskonałości druku napisów lub logotypów, usuwamy przebarwienia itd. 

 

W kolejnym etapie szparujemy produkt, czyli wycinamy go z tła. Na koniec procesu obróbki zapisujemy pliki w ustalonym wcześniej z klientem formacie. Zazwyczaj zapisujemy pliki w dwóch różnych formatach. Jest to najbardziej popularny plik JPG zapisany na białym tle oraz plik PNG, w którym znajduje się zdjęcie samego produktu bez tła. Ten rodzaj plików pozwala na szybkie umieszczenie produktów na dowolnym podkładzie lub na szybkie łączenie wielu produktów na jednej kompozycji. 

 

Packshot Szczecin – podsumowanie 

 

Jak widzicie wykonanie dobrych jakościowo zdjęć produktów wymaga wiedzy, profesjonalnego sprzętu, a przede wszystkim dużej ilości pracy. Każdy etap pracy jest ważny i wymaga wiele uwagi. Jednak, jeżeli poświęcimy wystarczającą ilość energii możemy stworzyć zdjęcie, które nie tylko dobrze ukazuje produkt, ale przede wszystkich zachęca do jego kupna. 

Zachęcamy do kontaktu jeżeli przydałyby się Wam Packshoty.